Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Námestie J. Herdu 577/2

917 01 Trnava

+421 33 5565 221

Sekretariát

Metodická príručka vysokoškolského učiteľstva pre prácu so študentstvom so špecifickými potrebami

8. ŠTUDENTSTVO DLHODOBO A CHRONICKY CHORÉ V EDUKAČNOM PROCESE

Podľa § 100 ods. 2  Zákona o VŠ a vyhlášky MŠVVŠ SR č.458/2012 Z.z. o minimálnych nárokoch študenta so špecifickými potrebami do kategórie študentstvo dlhodobo a chronicky choré zaraďujeme:

  • Študenta/ku s chronickým ochorením. Za študenta/ku s chronickým ochorením sa považuje najmä študent/ka s cystickou fibrózou, epilepsiou, sklerózou mutiplex, po transplantácii orgánu alebo tkanív, srdcovo-cievnym ochorením, neurologickým ochorením, ako i s inými progresívnymi ochoreniami, čo môže zapríčiniť častú, resp. dlhodobú a nepravidelnú práceneschopnosť alebo negatívne ovplyvňovať schopnosť štúdia v bežných podmienkach.
  • Študenta/ku so zdravotným oslabením. Za študenta/ku so zdravotným oslabením sa považuje dlhodobo chorý študent/ka s následnou rekonvalescenciou alebo so zníženou odolnosťou voči chorobám, či tendenciou k recidíve choroby alebo študent/ka s ohrozením zdravia v dôsledku vplyvu nevhodného prostredia, nevhodného životného režimu, nesprávnej výživy.

 

Odporúčania pre prácu so študentstvom dlhodobo a chronicky chorým:

  1. Eliminovanie stresových situácií (napr. astma) – zamedzenie zhoršenia chronického alebo dlhodobého ochorenia, ktoré by mohlo byť podmienené vplyvom stresu.
  2. Posunutie termínov odovzdania úloh – dlhodobé, resp. chronické ochorenie môže byť sprevádzané aj liečbou, mnohokrát aj dlhodobého a náročného charakteru. Z tohto dôvodu by malo byť dlhodobo resp. chronicky chorému študentstvu umožnené odovzdať úlohy v špecifických termínoch po dohode s učiteľstvom.
  3. Vplyv prostredia (napr. prach) – z tohto dôvodu je potrebné skontrolovať stav miestnosti, v ktorej je realizovaná výučba.
  4. Umožnenie nahrávania prednášok – nahrávanie prednášok umožní študentovi alebo študentke efektívnejšie absolvovanie konkrétneho predmetu.
  5. Krátke prestávky pri skúšaní – krátke prestávky pri skúšaní pomôžu študentstvu pri regenerácii fyzickej aj psychickej sily potrebnej na úspešné absolvovanie skúšky.
  6. „Práca v teréne“ – eliminovanie strachu z cestovania, zaradenie pravidelných prestávok podmieňujúcich potrebný oddych.

 

Odporúčania pre realizáciu skúšania  dlhodobo a chronicky chorého študentstva:

  • predĺženie času pri ústnej/písomnej skúške,
  • umožnenie prestávok na oddych počas skúšania,
  • zadanie na písomnú skúšku v písomnej/upravenej podobe,
  • vytvorenie bezpečného prostredia/miestnosť bez stimulantov podnecujúcich rozvinutie príznakov ochorenia,
  • pomoc asistenta pri písomnej/ ústnej skúške,
  • možnosť robiť písomnú skúšku na počítači,
  • možnosť individuálne vyskúšať študenta/ku bez prítomnosti ostatného študentstva v osobitnej miestnosti.

 Minimálne nároky študentstva dlhodobo a chronicky chorého podľa VYHLÁŠKY 458/2012 Z.z.

 Priestorové nárokyMateriálne nárokyNároky súvisiace
so štúdiom
Študent s chronickým ochorenímIndividuálny harmonogram plnenia študijných povinností
Študent so zdravotným oslabenímIndividuálny harmonogram plnenia študijných povinností