Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Námestie J. Herdu 577/2

917 01 Trnava

+421 33 5565 221

Sekretariát

LEXIKOLÓGIA SLOVENSKÉHO JAZYKA V UČITEĽSKEJ PRAXI

Knižné slová

Knižné slová alebo výrazy vyššieho štýlu sú nevšedné slová určené na osobitné príležitosti a na osobitný spôsob vyjadrovania. Odlišujú sa od všeobecne bežných prostriedkov vyjadrovania, čiže sú v opozícii s ostatnými slovami na základe príznaku všednosti/nevšednosti (Dolník, 2003, s. 181). Knižné slová v reči znejú pateticky, nadnesene, napr. ctený, skonať, tkvieť, odvetiť, velebiť, mesiáš. Knižnosť sa neprekrýva so žiadnym funkčným štýlom, a preto sa knižné prostriedky funkčne využívajú v náučných, administratívnych, publicistických, rečníckych či umeleckých textoch. Príznak knižnosti sa môže kombinovať s časovým príznakom: zastaranosť či archaickosť (činiť) alebo novosť (konsenzus), prípadne s príznakom cudzosti (kreovať, egalita) – tieto slová majú paralelné výrazy v domácom jazyku. Najčastejšie sa knižné výrazy vyskytujú bez príznaku (odvetiť, vyhasnúť, spočinúť) (porov. Píšová, 2008, s. 39; Ripka, Imrichová, 2004, s. 92).  Mnohé knižné slová patria do pasívnej slovnej zásoby používateľov jazyka a sú jedným z prostriedkov intelektualizácie reči (Mistrík, 1998, s. 90).

Ku knižným prostriedkom sa priraďujú aj poetizmy (básnické slová), pretože im je vlastná nevšednosť (luna, lkať, niva, vesna). Najviac básnických slov je domáceho pôvodu a v národnom jazyku majú spisovné nepríznakové varianty.

 

Základné vlastnosti knižných slovnevšednosť (súvisiaca so sviatočnosťou a vznešenosťou), písanosť, formálnosť, ostentačnosť (prejav spoločenskej vážnosti), verejnosť. Typická vlastnosť knižných slov je, že sa objavujú v komunikácii často v pasívnych konštrukciách.

 

Štylistické využitie knižných slov: všeobecne sa upotrebúvajú v slávnostných rečníckych prejavoch (v gratuláciách, kondolenciách, v ódických textoch, v hymnách a v dôstojných prejavoch), v oficiálnych listoch (administratívny štýl) a publicistických textoch na vyjadrenie istej slohovej nadnesenosti, výnimočnosti. Knižné štylistické prostriedky sú príznačné aj pre náučný štýl a používajú sa v odborných prejavoch (vedeckých aj populárno-vedeckých). Knižné slová sa v hovorových prejavoch využívajú spravidla zámerne ako prostriedky komiky.