Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Námestie J. Herdu 577/2

917 01 Trnava

+421 33 5565 221

Sekretariát

LEXIKOLÓGIA SLOVENSKÉHO JAZYKA V UČITEĽSKEJ PRAXI

EXPRESÍVA SO ZÁPORNÝM ODTIENKOM

Augumentatíva (zveličené slová) zvel. sú expresívne výrazy, ich kvantitatívno-kvalitatívny charakter sa zakladá na hanlivom, prípadne familiárnom chápaní objektov, ktorých miera je väčšia, ako je primerané, prostredníctvom augmentatívnych prípon (-isko, -izný, -ánsky). Často označujú negatívny postoj a vystupujú k deminutívnosti ako protipól, napr. chlapčisko, psisko, no nemusia mať nevyhnutne záporný odtienok, napr. chlapina, velikánsky, chudáčisko, dobráčisko.

 

Dysfemizmy (zhoršujúce slová) dys. zhoršujú význam slova tým, že ho karikujú a názorne tak premenovaním deformujú typ človeka. Napríklad na pomenovanie vliezavého či podlého charakteru človeka sa využíva pomenovanie zvierat zmija, líška, baran. Zhoršujúce slovo je drsný, hrubší výraz so silne negatívnym citovým zafarbením použitý namiesto neutrálneho či jemnejšieho výrazu. Na pomenovanie hnusnej a pokazenej spoločnosti sa využíva pomenovanie zhnitina. Na pomenovanie znevažujúcich ľudských činností, dejov sa využívajú pomenovania typu žrať, zgegnúť, zhltať. Niekedy viac prevláda negatívny vzťah k oznamovanej veci, až je lexikálny vzťah celkom nejasný, napr. v nadávkach chumaj, kotrba.   

 

Pejoratíva (hanlivé slová) pejor. vyjadrujú záporný, pohŕdavý, odsudzujúci postoj ku skutočnosti, pričom negatívny príznak je vyjadrený formálne prostredníctvom slovotvorných prostriedkov (absurdistan, flákač, držgroš, pelech, špekulant, prospechár, brloh, beštia, ziskuchtivec, obmedzenec, ignorant, mamľas, ozembuch, chrapúň, odroň, mamľas, ožrať sa), resp. prenášaním názvov zvierat, ktoré reflektujú jestvujúce negatívne vlastnosti pomenúvanej skutočnosti alebo osoby (hus, hyena, pes, krysa, kača, somár).

 

Vulgarizmy (hrubé slová, nadávky) hrub. sú hrubé, obscénne expresívne výrazy z okraja slovnej zásoby vyjadrujúce negatívny postoj ku skutočnosti takým spôsobom, ktorý sa spoločensky hodnotí ako neprimeraný a neslušný, napr. chľast, drístať. Mnohé vulgarizmy pochádzajú z oblasti spoločenského tabu, napr. doboha, fľandra, hovädo, sviňa.

 

Štylistické využitie emocionálno-expresívnych slov: tieto výrazy sa využívajú hlavne v hovorovom štýle v súkromných prejavoch, prípadne v publicistickom štýle v polemicky ladených žánroch ako prostriedok na aktivizovanie a udržanie pozornosti adresáta pomocou neobvyklého výrazu v texte alebo ako charakterizačný prostriedok v umeleckom štýle zvyčajne na vyvolanie komickosti alebo na satirickú charakteristiku literárnych osôb.

 

Zhrnutie kľúčových pojmov:

Členenie slovnej zásoby z emocionálno-expresívneho hľadiska

Otestujte si vaše vedomosti.

1 / 3

1. Označte správny výrok: Inherentná expresívnosť:

2 / 3

2. Eufemizmy nie sú slová:

3 / 3

3. Augumentatíva necharakterizuje, že: