ÚVOD DO EDUKAČNÉHO MANAŽMENTU
Školský parlament
Osobitným orgánom školskej samosprávy je školský parlament, ktorý na rozdiel od predchádzajúcich reprezentuje záujmy žiakov školy vo vzťahu k riaditeľovi, vedúcim pedagogickým zamestnancom, vedúcim odborným zamestnancom a navonok.
Školský parlament je fakultatívny orgán, teda jeho zriadenie nie je povinné. Zriaďuje sa v dvoch prípadoch: 1. žiadosť o jeho ustanovenie podá riaditeľovi školy najmenej 30 % žiakov školy, 2. jeho ustanovenie schváli rada školy (§ 26 ods. 2 zákona č. 596/2003).
Medzi zákonné kompetencie školského parlamentu patrí (§ 26 ods. 7 zákona č. 596/2003):
- vyjadrovať sa k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,
- podieľať sa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku,
- zastupovať žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy a predkladať im svoje stanoviská a návrhy,
- voliť zástupcu žiakov do rady školy, ak ide o strednú školu a strednú školu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- spolupracovať s obecným mládežníckym parlamentom a radou seniorov, ak sú v obci zriadené,
- odporúčať obecnému mládežníckemu parlamentu svojich členov, ktorí môžu zastupovať školu v obecnom mládežníckom parlamente, ak je v obci zriadený,
- prostredníctvom obecného mládežníckeho parlamentu spolupracuje s ďalšími školskými parlamentmi,
- podporuje rozvoj žiakov podieľaním sa na príprave neformálnych aktivít a podujatí.
Školský parlament sa skladá z 5 až 17 členov. Žiaci sa stávajú členmi školského parlamentu prostredníctvom volieb. V prípade, ak sa na škole ustanovuje parlament prvýkrát, počet jeho členov určia tí, ktorí požadujú jeho ustanovenie (rada školy alebo 30% žiakov). V prípade ďalších volieb je počet členov určený v štatúte školského parlamentu, ktorý sa schvaľuje na ustanovujúcej schôdzi.
Zasadnutia školského parlamentu zvoláva a vedie predseda školského parlamentu, ktorý je zvolený na prvom zasadnutí tajným hlasovaním. Na zasadnutí školského parlamentu sa zúčastňuje aj pedagogický zamestnanec určený riaditeľom školy, ktorý nemá hlasovacie právo. Úlohou určeného pedagogického zamestnanca je dohliadať na riadny priebeh zasadnutí a dodržiavanie štatútu školského parlamentu a informovať spolu s predsedom školského parlamentu vedúcich zamestnancov školy o záveroch zasadnutia školského parlamentu (§ 26 ods. 3 zákona č. 596/2003).
Funkčné obdobie predsedu a členov školského parlamentu určuje štatút školského parlamentu. Funkčné obdobie nesmie byť dlhšie ako 18 mesiacov (§ 26 ods. 8 zákona č. 596/2003).