ÚVOD DO EDUKAČNÉHO MANAŽMENTU
Sústava škôl a školských zariadení v Slovenskej republike
Podľa zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sústavu škôl a školských zariadení v Slovenskej republike tvoria školy a školské zariadenia zaradené do siete škôl a školských zariadení, ktoré zabezpečujú výchovu a vzdelávanie prostredníctvom vzdelávacích programov odborov vzdelávania poskytujúcich na seba nadväzujúce stupne vzdelania (§ 27 ods. 1 zákona č. 245/2008).
Školu možno zriadiť až po jej zaradení do Siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky – ide o zoznam škôl a školských zariadení, ktoré majú oprávnenie uskutočňovať výchovu a vzdelávanie a ktorý vedie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu s výnimkou Siete stredných zdravotníckych škôl a študijných odborov stredných zdravotníckych škôl, ktorú vedie Ministerstvo zdravotníctva SR. Zaradením do siete získava škola právo aj na zabezpečenie financovania.
Sústavu škôl tvoria tieto druhy škôl (§ 27, ods. 2 zákona č. 245/2008):
- Materská škola, ktorá podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí (§ 28, ods. 1).
- Základná škola, ktorá v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytuje žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie (§ 29 ods. 1 zákona č. 245/2008).
- Gymnázium, ktoré je definované ako všeobecnovzdelávacia, vnútorne diferencovaná stredná škola, ktorá pripravuje žiakov vo štvorročnom, v päťročnom alebo v osemročnom vzdelávacom programe a poskytuje úplné stredné všeobecné vzdelanie. Vzdelávacie programy gymnázia sú zamerané predovšetkým na prípravu pre štúdium na vysokých školách, môžu pripravovať aj na výkon niektorých činností vo verejnej správe, kultúre a športe (§ 41 zákona č. 245/2008).
- Stredná odborná škola je vnútorne diferencovaná stredná škola, ktorá pripravuje žiakov v najmenej dvojročnom a najviac päťročnom vzdelávacom programe príslušného odboru vzdelávania. Vzdelávacie programy strednej odbornej školy sú zamerané predovšetkým na výkon povolaní a odborných činností v národnom hospodárstve, zdravotníctve, verejnej správe, kultúre, umení a v ostatných oblastiach a môžu pripravovať aj na ďalšie štúdium (§ 42 ods. 1 zákona č. 245/2008).
- Konzervatórium, ktoré poskytuje komplexné umelecké a umelecko-pedagogické vzdelanie. Pripravuje žiakov na profesionálne umelecké uplatnenie a na vyučovanie umeleckých a odborných predmetov vo vzdelávacích programoch umeleckého zamerania (§ 44 ods. 1 zákona č. 245/2008).
- Školy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, kde sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením a žiakov so zdravotným znevýhodnením (§ 94 ods. 1 zákona č. 245/2008).
- Základná umelecká škola zabezpečuje umeleckú výchovu a vzdelávanie podľa vzdelávacieho programu odboru vzdelávania prevažne pre žiakov základnej školy. Základná umelecká škola môže organizovať aj štúdium pre deti vo veku pred plnením povinnej školskej dochádzky, žiakov stredných škôl a dospelých (§ 49 ods. 1 zákona č. 245/2008).
- Jazyková škola poskytuje jazykové vzdelávanie v cudzích jazykoch podľa vzdelávacieho programu, organizuje aj vyučovanie cudzích jazykov s odborným zameraním a pripravuje na prekladateľskú a tlmočnícku činnosť. Vzdelávanie v jazykovej škole sa uskutočňuje v kurzoch (§ 53 ods. 1 zákona č. 245/2008).
Uvedené druhy škôl sa členia na typy, pričom typ školy bližšie určuje, na aký odbor vzdelávania je škola zameraná, aká je organizácia školy alebo akým deťom alebo žiakom sa vzdelávanie zabezpečuje (§ 27 ods. 5 zákona č. 245/2008).
Stredné školy, ktorými sú gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá, po zaradení do Siete škôl a školských zariadení SR môže zriadiť (VEVERKOVÁ, 2015, 7-8):
- samosprávny kraj ako prenesený výkon štátnej správy formou všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schvaľuje zastupiteľstvo,
- regionálny úrad školskej správy v prípade, ak si to vyžadujú osobitné podmienky, podľa ktorých, ak samosprávny kraj nezabezpečí výchovu a vzdelávanie v študijnom alebo učebnom odbore s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce, alebo ide o školu alebo triedu, ktorá má vzniknúť na základe medzinárodnej zmluvy, taktiež zriaďuje aj stredné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno–vzdelávacími potrebami,
- štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť zriaďuje cirkevnú strednú školu prostredníctvom rozhodnutia štatutárneho orgánu uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti,
- iná právnická osoba alebo fyzická osoba zriaďuje súkromnú strednú školu prostredníctvom rozhodnutia štatutárneho orgánu inej právnickej osoby.
Základné školy po zaradení do Siete škôl a školských zariadení SR môže zriadiť (VEVERKOVÁ, 2014, 7-8):
- obec ako prenesený výkon štátnej správy formou všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schvaľuje zastupiteľstvo,
- regionálny úrad školskej správy v prípade, ak si to vyžadujú osobitné podmienky, podľa ktorých, ak obec nezabezpečí plnenie povinnej školskej dochádzky zákonným spôsobom a nemožno určiť spoločný školský obvod, v takých prípadoch žiak navštevuje základnú školu, ktorú zriadi okresný úrad v sídle kraja,
- štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť zriaďuje cirkevnú základnú školu prostredníctvom rozhodnutia štatutárneho orgánu uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti,
- iná právnická osoba alebo fyzická osoba zriaďuje súkromnú základnú školu prostredníctvom rozhodnutia štatutárneho orgánu inej právnickej osoby.
Po zaradení základnej a strednej školy do siete a jej zriadení zriaďovateľom (obcou, samosprávnym krajom, regionálnym úradom školskej správy, štátom uznanou cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou, inou právnickou alebo fyzickou osobou), zriaďovateľ vydáva škole zriaďovaciu listinu. Zriaďovacia listina obsahuje (§ 22 ods. 2 zákona č. 245/2008): označenie zriaďovateľa; názov školy alebo školského zariadenia vylučujúci možnosť zámeny s názvom iných právnických osôb, druh a typ, jej sídlo (adresa) a identifikačné číslo; názov a adresu subjektu, ktorý je súčasťou školy alebo školského zariadenia; výchovný jazyk alebo vyučovací jazyk; formu hospodárenia; dátum zriadenia školy alebo školského zariadenia; vymedzenie základných verejnoprospešných činností alebo verejných funkcií, pre ktoré sa škola alebo školské zariadenie zriaďuje, a tomu zodpovedajúci predmet činnosti; označenie štatutárneho orgánu; vecné a finančné vymedzenie majetku, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje; určenie času, na ktorý sa škola alebo školské zariadenie zriaďuje; dátum a číslo rozhodnutia ministerstva o zaradení do siete.
Súčasťou siete škôl a školských zariadení sú aj školské zariadenia, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania. Medzi školské zariadenia patria (§ 112 ods. 1 zákona č. 245/2008):
- školské výchovno-vzdelávacie zariadenia (školský klub detí, centrum voľného času, školský internát),
- špeciálne výchovné zariadenia (diagnostické centrum, reedukačné centrum, liečebno-výchovné sanatórium),
- zariadenia poradenstva a prevencie (centrum poradenstva a prevencie, špecializované centrum poradenstva a prevencie),
- školské účelové zariadenia (škola v prírode, zariadenia školského stravovania, stredisko služieb škole).