ÚVOD DO EDUKAČNÉHO MANAŽMENTU
Rada školy, obecná školská rada, územná školská rada
Rada školy, obecná školská rada a územná školská rada sú iniciatívne a poradné samosprávne orgány, ktoré vyjadrujú a presadzujú verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plnia funkciu verejnej kontroly, posudzujú a vyjadrujú sa k činnosti škôl, školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky (§ 24 ods. 1 zákona č. 596/2003).
Z vyššie uvedenej definície vyplýva, že nejde o orgány školy a školského zariadenia (ako v prípade riaditeľa), ale ide o samosprávne orgány, ktoré sú od vedúcich zamestnancov školy a školského zariadenia, ale aj od zriaďovateľa nezávislé. Nezávislosť v tomto prípade znamená, že orgány školy ani zriaďovateľ nesmú zasahovať do ich činnosti, ale iba vytvárať a zabezpečovať podmienky pre ich nezávislé fungovanie. Špecifikum týchto samosprávnych orgánov spočíva aj v tom, že si samostatne riadia svoju činnosť: schvaľujú svoj štatút, rokovací poriadok, termíny a frekvenciu zasadnutí, volia si svojho predsedu a podpredsedu a určujú ich kompetencie.
Zasadnutia týchto samosprávnych orgánov sú verejné, ak členovia uznesením nerozhodnú inak. Funkčné obdobie je 4 roky.
Podrobnejšie sa problematike ustanovenia, zloženia a kompetencií týchto samosprávnych orgánov venuje vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 591/2004, ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení.