Kapitoly z dejín Slovenska 1740 – 1945
Slovenská liga v Amerike (1907 – súčasnosť)
Prvú organizáciu, ktorá sa mala starať a podporovať slovenský kultúrny a politický život Slovákov doma i v Amerike, sa podarilo založiť 25. mája 1907 v Clevelande za účasti všetkých významných Slovákov (napríklad Štefan Furdek, Peter Víťazoslav Rovnianek, Albert Mamatey, Ignác Gessay a i.). Zakladajúce valné zhromaždenie Slovenskej ligy si kládlo za cieľ zblížiť slovenské organizácie, aby boli schopné vykonávať systematickú prácu v prospech slovenského národa. Pod tento cieľ sa podpísali zástupcovia všetkých významných slovenských spolkov v Amerike.
Krátko po svojom vzniku začala Slovenská liga ovplyvňovať verejnú mienku amerických Slovákov v prospech slovenskej štátnosti, pričom si často pomáhala predchádzajúcimi slovenskými národnými programami. Členovia organizácie verili, že práve oni prispeli tou povestnou kvapkou, ktorá chýbala Slovákom doma, aby sa znovu zmobilizovali za svoje práva.
Vypuknutím prvej svetovej vojny sa aktivity Slovenskej ligy výraznejšie rozšírili do politického spektra. Organizácia združovala najväčšiu slovenskú emigráciu, ktorej sa podarilo vytvoriť moderný politický program v Clevelandskej a neskôr aj Pittsburskej dohode. Kým však došlo k podpísaniu uvedených dokumentov, americkí Slováci vydali Memorandum Slovenskej Ligy v Amerike (1914 – 1915), ktoré deklarovalo vôľu dosiahnuť pre Slovákov v zázemí úplnú samosprávu a tiež politické, kultúrne a hospodárske samourčenie. V prospech tohto cieľa potom v čase trvania vojny pracovali všetky spolky a periodiká, ktoré sa zjednotili pod politickým vedením Slovenskej ligy. Možno povedať, že v tomto momente Slovenská liga predstavovala najvyššiu politickú ustanovizeň Slovákov a trvalo to až do chvíle, kým bola ustanovená Československá národná rada, ktorá na seba prevzala túto úlohu.