Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Námestie J. Herdu 577/2

917 01 Trnava

+421 33 5565 221

Sekretariát

Kapitoly z dejín Slovenska 1740 – 1945

O Autoroch

Mgr. Ivana Dendys, PhD.

Vyštudovala učiteľstvo histórie v kombinácii s učiteľstvom pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doktorandské štúdium v študijnom programe Didaktika dejepisu absolvovala v rokoch 2017 – 2020 na rovnakej univerzite. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V rámci pedagogickej činnosti sa venuje teórií a metodike vyučovania dejepisu a svetovým a slovenským dejinám v „dlhom“ 19. storočí. Jej vedecko-výskumná činnosť sa zameriava na aktuálne trendy vo vyučovaní s dôrazom na vyučovanie dejepisu na základných a stredných školách. 

 

Mgr. Pavol Krajčovič, PhD.

Vyštudoval jednoodborovú históriu na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Následne na tej istej univerzite v rokoch 2018 – 2021 úspešne absolvoval doktorandské štúdium na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií. V súčasnosti pôsobí na svojej alma mater ako odborný asistent na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií. V rámci svojho vedecko-pedagogického zamerania sa venuje etnickej histórii Slovenska, špecifický je predovšetkým jeho kontinuálny výskum nemecky hovoriacej etnografickej skupiny – huncokárov. Okrem toho sa zameriava aj na dejiny Slovenska od raného stredoveku do raného novoveku, historickú antropológiu či historickú geografiu.

 

Mgr. Peter Vanek, PhD.

Vyštudoval jednoodborovú históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde následne v rokoch 2014 – 2018 úspešne absolvoval doktorandské štúdium v odbore slovenské dejiny. V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V rámci svojej vedecko-pedagogickej činnosti sa zameriava na hospodárske, vojenské a politické dejiny 20. storočia. Dôraz kladie najmä na Slovensko a stredoeurópsky priestor v rokoch 1918 – 1945. Dlhodobo sa venuje chemickému priemyslu a hospodárstvu v medzivojnovom období, ako aj pôsobeniu slovenskej armády na východnom fronte počas druhej svetovej vojny.