Kapitoly z dejín Slovenska 1740 – 1945
Mgr. Ivana Dendys, PhD.
Mgr. Ivana Dendys PhD. sa narodila v roku 1989 v Považskej Bystrici.
Vyštudovala učiteľstvo histórie v kombinácii s učiteľstvom pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doktorandské štúdium v študijnom programe Didaktika dejepisu absolvovala v rokoch 2017 – 2020 na rovnakej univerzite.
Po skončení magisterského štúdia pôsobila ako pedagogický zamestnanec v základnej škole, neskôr ako odborná asistentka na Fakulte humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
V rámci pedagogickej činnosti sa venuje teórií a metodike vyučovania dejepisu a svetovým a slovenským dejinám v „dlhom“ 19. storočí. Jej vedecko-výskumná činnosť sa zameriava na aktuálne trendy vo vzdelávaní s dôrazom na vyučovanie dejepisu v základných a stredných školách.
Pravidelne sa zúčastňuje vedeckých podujatí zameraných na problematiku vzdelávania a absolvuje kurzy zamerané na moderné trendy vo vzdelávaní a vyučovaní dejepisu. Ako členka Slovenskej komisie dejepisnej olympiády sa venuje práci s talentovanou mládežou.
Mgr. Pavol Krajčovič, PhD.
Mgr. Pavol Krajčovič, PhD. sa narodil v roku 1992 v Bratislave.
Vyštudoval jednoodborovú históriu na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Následne na tej istej univerzite v rokoch 2018 – 2021 úspešne absolvoval doktorandské štúdium na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií.
V súčasnosti pôsobí na svojej alma mater ako odborný asistent na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií. V rámci svojho vedecko-pedagogického zamerania sa venuje etnickej histórii Slovenska, s úzkym zameraním na nemecky hovoriace obyvateľstvo, resp. slovenských Nemcov. V rámci tejto problematiky je špecifický predovšetkým jeho kontinuálny výskum nemecky hovoriacej etnografickej skupiny – huncokárov v Malých Karpatoch, ktorý započal v roku 2018.
V súčasnosti sa intenzívne venuje predovšetkým tematike zakladania huncokárskych dcérskych usadlostí na teritóriu Slovenska, t. j. ich migrácií z malokarpatského pohoria do oblastí iných slovenských pohorí.
Vo svojej pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu ťažiskových predmetov, ako sú Dejiny Slovenska I. a Dejiny Slovenska II. Okrem toho vedie viaceré semináre. Absolvoval krátkodobý výskumno-študijný pobyt v Maďarsku na Univerzite v Szegede.
Mgr. Peter Vanek, PhD.
Mgr. Peter Vanek, PhD. sa narodil v roku 1987 v Bratislave.
V rokoch 2008 až 2013 vyštudoval jednoodborovú históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde následne v rokoch 2014 až 2018 úspešne absolvoval interné doktorandské štúdium v odbore slovenské dejiny.
Od roku 2019 pôsobí ako odborný asistent na Katedre historických vied a stredoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
V rámci svojej vedeckej činnosti sa zameriava na hospodárske, vojenské a politické dejiny 20. storočia. Dôraz kladie najmä na Slovensko a stredoeurópsky priestor v rokoch 1918 – 1945. Dlhodobo sa venuje chemickému priemyslu a celkovo hospodárstvu v medzivojnovom období. Navyše od svojich študentských čias skúma pôsobenie Rýchlej divízie a slovenskej armády na východnom fronte počas druhej svetovej vojny.
V prípade pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu ťažiskových všeobecných (svetových) a slovenských dejín 20. storočia, ako aj historických seminárov či povinne voliteľných, resp. voliteľných predmetov.
Absolvoval celosemestrálne i krátkodobejšie výskumno-študijné pobyty na Univerzite Karlovej v Prahe a na Univerzite v Szegede.